Cem Vakfı Babaeski Şubesi açıldı

Metin KARAKUŞ/Babaeski

Babaeski ve köylerinde uzun zamandır eksikliği hissedilen din, dil, ırk ve renk ayrımı yapmayan, tasavvuf felsefesiyle hayat bulan Bektaşi, Alevi, İslam İnancının kültürünün devamını sağlamak amacıyla kurulan Cem Vakfı’nın Babaeski Şubesi açılış kurdelesini, Muharrem Tezol Baba’nın duası ile Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan, Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Dede Ali Rıza Uğurlu ile birlikte kestiler.

Cem Vakfı Babaeski Şubesi önünden düzenlenen açılış töreni yağmur dolayısı daha sonra Belediye Sarayı Tansa Düğün Salonu’nda devam etti.

Belediye Sarayı Tansa Düğün Salonu’nda düzenlenen törene; Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Babaeski İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Gümüşoğlu, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan, Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Dede Ali Rıza Uğurlu, Cem Vakfı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Enver Koçer, Babaeski Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Sertgün, Belediye Meclis Üyesi Hasan Ali Eren, Babaeski Kent Konseyi Başkanı Selim Tuna, Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu, Lüleburgaz Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Durmuş, Seyyid Ali Sultan Dergâhı Başkanı Ahmet Kara Hüseyin, Cem Vakfı Edirne Şube Başkanı Mustafa Çetin, CHP Kırklareli Milletvekili Aday Adayları Turabi Kayan, Tuna Soykan, Fikri Karaca, CHP İl Genel Meclis Üyeleri Şahin Arslan, Sibel Çınar, AK Parti Babaeski İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı Ümit Turgut, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kahraman, Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mülayim Güler, Babaeski Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Buyur, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay, Babaeski Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Türkay Topal, Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Özcan, Babaeski Romanlar Derneği Başkanı İbrahim Zümbül, Cem Vakfı Çorlu Şube Başkanı Muzaffer Birdal, Çorlu Cem Evi Dedesi İbrahim Bayır, Cem Vakfı Marmara Ereğli Şube Başkanı Hıdır Şanlı, Marmara Ereği Dedesi Mehmet Açık, ADD Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler, bazı Mahalle ve Köy Muhtarları ve çok sayıda Bektaşi ve alevi vatandaş katıldı.

Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu, yaptığı açılış konuşmasında; “Işığın olmadığı yerde karanlık vardır. Karanlık da her nazarda bilgisizlik ve sevgisizliktir. Bilgisiz ve sevgisiz yürekte iyilikler ve güzellikler asla barınamaz. Sevgi insanlığa tanrı’nın en büyük armağanıdır. Tanrı korkusu yerine sevgisini benimseyen, birbirini seven, yardım eden, tuzunu, ekmeğini paylaşan insanlardan olmalıyız. Hacı Bektaş Veli insanlık öğretisinin sürecini birinden diğerine açılan dört kapıdan geçen dört aşamaya bağlamıştır bu yolun uzun ve zorluklarla dolu bir öğrenim yolu olduğunu; eğitim ve öğrenimle başarıya ulaşılacağını göstermiştir. Kuşkusuz gelişmiş insan olmak zordur; onun için bu yol uzun ve incedir. Madde karanlığı akıl nuruyla aydınlanır. Cehalet karanlığı bilgi nuruyla aydınlanır.  Nefs karanlığı erdem ışığı ile aydınlanır. Yapılan her iş aşk ışığı ile başarılır. Bunlar çağdaş düşünce akımlarının da benimsediği gerçek bilgiye ulaşma yöntemleridir.  Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu, saygılarımla” dedi.

‘DEVLETİN BİZE DİN DAYATMA LÜKSÜ YOK’

Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Dede Ali Rıza Uğurlu ise yaptığı konuşmada; “Cem Vakfı 1995 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana bizim ülkemizin birliğini, dirliğini nasıl temsil edebiliriz? İnancı nasıl koruyabiliriz? Hep bunun çabası içerisinde olduk. Genel Başkanımız Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın başkanlığında hep bu oldu. Bu ülkede 25 milyon varlığımız var. Bugüne kadar bizim Cem Evlerimiz halen yasal değil. Devletin dini mi var ki illa bize din dayatıyor? “Müslüman’sanız camiye gidin” diyor. Hayır, biz dün de Cem Evi’ne gidiyorduk, bugün de Cem Evi’ne gideceğiz, bin sene sonra da Cem Evi’ne gideceğiz. Devletin bize din dayatma lüksü yok. Biz yurt içi mahkemelerinde bu haksızlığın giderilmesini istedik. Ama ne yazık ki bu haksızlık giderilmedi. AİHM’e gitti. AİHM, bağımsız bir devletin başına vurdu; “Alevilerin Cem Evleri’ni tanıyacaksınız.” dedi. Başka seçenek yok. Biz Cem Evi yapıyoruz, inşallah bugün burada da yapacağız. Cem Evi’ni yapıyoruz ama kanunlara karşı gelerek yapıyoruz. Niye kanunlara karşı gelerek yapalım bu Cem Evi’ni? Biz bu Cem Evleri’ni devletin koruması altında yapmak istiyoruz. Kendi çocuklarımıza Yunus’u, Mevlana’yı özgürce anlatmak istiyoruz. Ama anlatamadık. Neden anlatamadık? Bizim ibadetimiz Cem’dir dedik, okula gittik, Cami’deki ibadet dayatıldı. Ben Allah ile Yunus’un diliyle hasbıhal olmak istiyorum. Sazımla, sözümle bu şekilde mutlu oluyorum. Anamızın ak sütü gibi helal olan ibadetimiz ne yazık ki 21. yüzyılın halen ayıbı halinde, halen çözülemedi. Ama çok şükür ki aklı başında kamu yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız geldi de Cem Evlerimizi yapmaya başladık. Artık bu ülkenin birliğini, dirliğini istiyorsak Cem Evleri’nin ibadet özgürlüğü kabul edilmelidir. Bu artık sadece Alevilerin davası değil, bu bir insan hakları davasıdır. İnşallah bundan sonra bu birlik, bu dirlik devam edecek. Cem Evlerimiz yasal olacak, ibadetlerimiz yasal olacak’ dedi.

Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan da; “1995 yılında Prof. Dr. İzzettin Doğan tarafından “İnanç ve insan vazgeçilmez bir değerdir” düşüncesiyle kurulan Cem Vakfı, Edirne’den Ardahan’a kadar her zaman insanlarımızın yanında olmuş, ibadet mekanlarımız olan Cem Evleri’ne kavuşmak için elinden gelen çabayı göstermiştir. Babaeski Şubemizin açılışında emeği geçen başta Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve tüm dostlara Cem Vakfı kurucusu Prof. Dr. İzzettin Doğan adına hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım’ dedi.

Açılışta konuşan Belediye Başkanı Hacı ise; “Açılışını gerçekleştirdiğimiz Cem Vakfı Şubesi, Atatürk Devrimleri evrensel değerler ışığında, ilçemizde Alevi İslam anlayışının değerlerinin toplumumuza doğru anlatılması ve sosyal barışın sağlanması katkısıyla önemli bir potansiyel taşımaktadır. Amacınızın, evrensel kültür değerlerini yakalayan tasavvuf kültürümüzün araştırılması ve toplumda ihtiyaç duyulan sevgiyi geliştirmek olduğunu biliyorum. Bu maksatla Vakfımızın hiçbir din, dil, cins ayrımı gözetmeden yetenekli lazım maddi imkândan yoksun öğrencilere yaptığı yardımlar en yüksek seviyede övgüyü hak etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşıyacak bu öğrenciler size minnettardır. Toplumlarda köklü değişimlere yol açan sosyal, politik ve ekonomik olaylar küçük, cesur davranışlar olmadan başarılamaz. Bu anlamda da sizleri kutluyorum. Helsinki İnanç Özgürlüğü Komitesi’nin Cem Evleri ile ilgili raporundan bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum; “Alevi toplumu başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları, devletlerarası örgütler ve uluslar arası insan hakları kuruluşları Cem Evleri’nin ibadet statüsünün tanınması konusunda hemfikirdir” dedi.

 

Bir konuşma yapan Kaymakam Alkan da; “Bütün dinler ve mezhepler esas olarak “Adam olun” der. Bütün dinlerin özü budur. Ama bunun dışında ibadetlerde, değişik konularda ayrımlar gösterilebilir ama esas olan şey budur. Bunun için biz, bizim yaşama hakkımıza saygı duyan bütün mezheplere biz de saygı duymak zorundayız. Bugün Türkiye’de pek çok mezhebe ve inanca bağlı insan yaşamaktadır. Bizim de bu ülke içerisinde huzurlu, barış içerisinde kardeşlik duygusuyla hep beraber yaşamamız ve birbirimize saygı duymamız gerekir. Bugün açılışını yaptığımız Babaeski Cem Vakfı Şubesi’nin de Babaeski’de kardeşlik ve barış duygularına vesile olmasını diliyorum, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Yapılan protokol konuşmaların ardından, Halk Ozanı Bülent Çetinkol’un bağlama eşliğinde deyişleri ile konuklara etli bulgur pilavı, ayran ve tulumba tatlısı ikram edildi.

Kaynak: Görünüm Gazetesi