Tiyatrodan korkanlara inat, 27 Mart!

Bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi’ni kaleme alan tiyatro oyuncusu, yönetmen Kenan Işık, ‘Tiyatro Öldü!.. Son yıllarda insanı usandıracak kadar sık tekrarlanan bir söz bu. Gerçekten de iddia edildiği gibi öldüyse tiyatro, bugün Dünya Tiyatro Günü’nü kutlamak yerine yasını tutalım’ sözleriyle karşı çıkıyor.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Tiyatronun her daim gündeminde yer alan “tiyatro sanatı öldü” yorumlarına bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi’ni kaleme alan tiyatro oyuncusu, yönetmen Kenan Işık,“Tiyatro öldü!.. Son yıllarda insanı usandıracak kadar sık tekrarlanan bir söz bu. Gerçekten de iddia edildiği gibi öldüyse tiyatro, bugün Dünya Tiyatro Günü’nü kutlamak yerine yasını tutalım” sözleriyle karşı çıkıyor.

Işık; bildiride, “Oyunları seyretmekten vazgeçip alalım kazmaları, kürekleri elimize ve bir mezar kazalım tiyatroya, şöyle görkemli, geçmişine yakışır bir anıtmezar… Başta bütün zamanların en iyi yazarı W. Shakespeare olmak üzere bütün oyun yazarlarını, oyunları, oyuncuları, rejisörleri, dekor, kostüm, ışık tasarımcılarını, sahne arkası teknisyenlerini topluca gömelim bu mezara…” ifadelerine yer veriyor.

Dünya Tiyatro Günü nedeniyle bir başka bildiri de Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından yayımlandı. “Gene 27 Mart, hem de tiyatrodan korkanlara inat”başlığını taşıyan bildiride, “Tiyatro ve tiyatromuz, toplumla paylaşılan bir sohbet ortamı oluşturmayı ele güne karşı ‘hâlâ’ inatla sürdürmekte. Boşluğa, gölgelere ve suskunluğa tiyatroyla karşı çıkıyoruz. Her gün küllerinden yeniden doğan tiyatroya, her gün sil baştan hayran oluyoruz. Tiyatro, kendi kaderinden sorumlu insanoğluna inancın gösterisini sunuyor” ifadeleri yer alıyor.

Tiyatro Oyuncuları Derneği ise yaptığı açıklamada, Türkiye’de tiyatronun yeni bir dönemeçten geçtiğine dikkat çekerek, “Gelin kostümlerimiz, tiratlarımız, şiirlerimiz ve müziğimizle 27 Mart günü el ele vererek ileride el ele gerçekleştireceğimiz festivallerin, şenliklerin, sempozyumların tohumlarını birlikte atalım. Gelin o kadar kalabalık olalım ki bugün bizi siyaseten karalama cesaretinde bulunanların cesaretini kıralım” deniliyor.

Devlet Tiyatroları Türkiye çapında bugün 27 farklı oyunu ücretsiz sahneleyecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun “Aşk Halleri”, “Otobüs”, “Arka Bahçe”, “İntiharın Genel Provası”, “Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum”, “Gönlümdeki Osman Hamdi Bey” ve “Kargaşa” adlı oyunları da bugün ücretsiz olarak sahnelenecek oyunlar arasında. Yanı sıra Kadıköy Belediyesi, 26- 31 Mart tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi ve Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde 14 oyunu izleyiciyle ücretsiz buluşturuyor. Pınar Çocuk Tiyatrosu da Dünya Tiyatro Günü’nde tüm çocukları Profilo Alışveriş Merkezi’nde sahneleyecekleri “Yaşasın Büyüyorum” adlı oyuna davet ediyor.

Bugün düzenlenecek etkinliklerden bazıları ise şöyle: Taksim Meydanı’ndaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi İletişim Noktası önünde bugün saat 17.00’de gerçekleştirilecek etkinlikte, İBB Şehir Tiyatroları orkestrası, Müzik Direktörü Selim Atakan yönetiminde İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen müzikallerden eserler seslendirecek. Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nın düzenlediği buluşmada ise Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi Stüdyosu’nda Belkan Algan anılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İzmir Devlet Tiyatrosu işbirliğiyle düzenlenlenen “İzmir Tiyatro Günleri ” kapsamında, 14. Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü, sahne tasarımı dalında Hale Eren’e verilecek. Bugün Kıbrıs Şehitleri Caddesi İsmail Sivri Heykeli’nin önünden düzenlenin yürüyüşle başlayacak etkinlikler kapsamında, çocuk oyuncuların rol aldığı “Atatürk Oratoryosu” sahnelenecek. Yine bu akşam “Edip Cansever: Ben Ruhi Bey Nasılım” adlı oyun izleyicilerle buluşacak. Bademler Köyü Kültür ve Sanat Derneği Tiyatro Topluluğu ise Eylem Yaman’ın yönettiği “Karmakarışık” adlı oyunu sahneleyecek.

Program kapsamında bu akşam, İspanyol Tatiana Garrido Flamenko Topluluğu, AASSM’de bir gösteri gerçekleştirecek. “Hayat Sanattan Öğrenir” adlı proje kapsamında bir çalıştayın yapılacağı programda ayrıca, 27 Mart- 10 Nisan tarihlerinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, 30. Dekor-Eskiz-Maket Sergisi düzenleniyor.

27 Mart 2012
Cumhuriyet