SİVAS DAVASI DÜŞTÜ

2 Temmuz 1993′te 35 kişinin yaşamını yitirdiği Madımak Katliamı’na ilişkin 5 kişinin yargılandığı dava zaman aşımından düştü…

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması, ikisi eylemci, biri otel çalışanı 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davada mahkeme bugün zaman aşımı bakımından tarihi bir karar verdi. Mahkeme, davanın zaman aşımından düşmesine karar verdi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ana davadan dosyası ayrılan 5 firari sanığın yargılanmasına bugün devam edildi. Mahkeme, savcının geçen duruşmada istediği 15 yıllık zaman aşımdan düşme talebini bugün görüştü ve kararını verdi. Sivas Davası zaman aşımından düştü.

Hakim Dündar Örsdemir kararında ‘İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz ancak bu suçu işleyenler kamu görevlisi değil sivil oldukları için davanın düşmesine karar verildi’ dedi.

POLİS PROTESTOCULARA MÜDAHALE ETTİ
Alevi dernekleri, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ile sendika ve konfederasyonların üyelerinden oluşan binlerce kişi sabah saatlerinden itibaren Ankara Adliyesi önünde toplandı. Çeşitli döviz ve pankartlar açan grup, “Zaman aşımına hayır adalet istiyoruz”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganları attı. DİSK Genel-İş Sendikasına ait ses yayın aracından Sivas olaylarında hayatını kaybedenlerin isimleri okundu. Okunan her isimin ardından gruptakiler “Burada” karşılığını verdi. Davayı izlemek üzere bazı CHP’li milletvekilleri de adliyeye geldi. Davanın düşmesi yönündeki kararın ardından grubun adliye önündeki tepkisi bir süre daha sürdü. Karar sonrası protesto seslerinin yükselmesi üzerine polis halka biber gazı, cop ve ses bombasıyla müdahale etti.

 

AYRINTILAR GELİYOR…

 

Habercem – 13.03.2012